سیمان چیست؟

سیمان چیست؟

سیمان چیست؟

تاریخچه سیمان یا cement

 

 همه ما بارها نام سیمان یا سمنت را شنیده ایم و یا از آن استفاده کرده ایم اما در این مقاله از کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران به تاریخچه کشف سیمان و طرز تهیه ان می پردازیم. و با تعریف سیمان نیز آشنا می شویم.

اولین بار در تاریخ بشر، کاری که در زمینه تهیه مخلوط مصنوعی از سنگ اهک و خاک رس برای تهیه سیمان( آهک آبی) صورت گرفت، در کشور فرانسه و توسط ویکات در ابتدای قرن نوزدهم بود. ویکات، سنگ اهک و خاک رس را باهم مخلوط کرد و سپس به همراه آب این مخلوط را آسیاب نمود و دوغاب حاصله را پخت. گرچه نتیجه حاصله موفقیت امیز بود، ولی عملا در فرانسه این روش ادامه داده نشد تا اینکه در انگلستان یک بنای آجرچین موفق شد از پختن مخلوطی از سنگ آهک و خاک رس (به نسبت متفاوت و به صورت دوغاب) در درجه حرارت بالا به نوعی اهک آبی فوق العاده جالب دست یابد.

وی نام این محصول بدست آمده را سیمان پرتلند گذاشت و در 21 اکتبر 1824 سیمان اختراعی خود را به ثبت رسانید. علت این نام گذاری (سیمان پرتلند) این بود که بتن (سنگ و سیمان مصنوعی) حاصل از این آهک آبی و خرده سنگ شباهت های زیادی (خصوصا از نظر رنگ) با نوعی سنگ سیمان و آهک داشت که در جنوب انگلستان و در جزیره پرتلند یافت می شد. البته این سیمان با انچه هم اکنون به نام سیمان پرتلند معروف است، تفاوت دارد و کاملا مشابه نیست.

 

 

سیمان تیپ 1

 

این سیمان در جاهایی استفاده می شود که نیاز به مقاومت زیاد و خاصی در برابر فشار و حرارت نیست، استفاده میشود.

از سیمان تیپ 1 برای ساخت و ساز پیاده روهای مختلف و پوشش دیوارها و… استفاده می شود.

 

 

 

سیمان تیپ 2

 

این سیمان طبق استاندارد ملی به شماره 389 ISIRI  تولید می گردد.

سیمان تیپ 2 برای ساخت بتن هایی که حمله سولفات ها به آنها در حد متوسط باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

این سیمان در کلیه سازه های بتنی قابل استفاده می باشد و در محیط های آب و خاک که غلظت یون سولفات در حد متوسط است، کاربرد دارد و از جمله مواردی که سیمان تیپ 2 بسیار کاربرد دارد میتوان دیوارها ، فونداسیون ها، ستون ها، کف سازی و … را نام برد.

توجه : مصرف این نوع سیمان برای محیط های حاوی یون و کلر و سولفات توصیه می شود.

 

 

سیمان مرکب

 

سیمان مرکب سیمانی است که در ساخت و ساز های امروزی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این گروه از سیمان ها از کلینکر سیمان پرتلند، گچ و یک افزودنی معدنی فعال ساخته می شود.

این سیمان از ترکیب سیمان پرتلند سرباره، سیمان پوزولانی، سیمان سولفات، سرباره آهک و سیمان آهکی پوزولانی به دست می آید.

مقاومت و استحکامی که این سیمان دارد سبب شده است که امروزه از آن در بسیاری از ساخت و سازها و مکان هایی که استحکام زیادی می خواهند، استفاده می شود.

از این سیمان مرکب می توان در ساختمان های چند طبقه، برج ها، سازه های آبی، ستون ها و پایه ها، جاده ها و تونل ها، پل های مختلف و همچنین در ساخت سازه های از پیش ساخته شده استفاده کرد.

 

سیمان سفید

 

یکی از پرکاربردترین و شناخته شده ترین انواع سیمان است. مراحل تولید این مصالح متفاوت با تولید سیمان پرتلند معمولی است. لازم به ذکر است که این مصالح نیز انواع مختلف دارد که اکثر آنها به یک شکل تولید می شوند. این نوع خاص از سیمان بیشتر در ساخت نما مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده گسترده از سیمان سفید به عنوان یکی از مصالح نماکاری باعث به وجود آمدن سبک های متعدد نماکاری با این سیمان شده است.

کاربرد این نوع سیمان در ترکیب با آب و سنگ دانه برای تولید بتن سفید برای پروژه های شهری و کاربردهای تزئینی است. از آن جهت که تولید آن هزینه بسیار زیادتری نسبت به تولبد سیمان های معمولی دیگر دارد و استفاده  از این سیمان بیشتر در زمینه تزئین و نماکاری، تثبیت کاشی های مرمر، روکش دیوارها، کف و سقف استفاده می کنند.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.